Jaki powinien być dobry smoczek?

Atesty, brak BPA oraz użyty materiał

Okazuje się, że smoczki dla dzieci (https://www.bee.pl/11391-smoczki-uspokajajace-dla-dzieci) nie są takie łatwe w wyborze. Możemy wymienić bardzo dużo różnych parametrów, na które koniecznie należy zwrócić uwagę przy zakupie smoczka.

Pierwsza kwestia to posiadane atesty. Atesty świadczą o dopuszczeniu go do sprzedaży. Certyfikaty zawsze są potwierdzeniem spełnienia wszelkich konkretnych europejskich norm. Bardzo ważny jest także brak BPA. BPA to Bisfenol A, który jest substancją chemiczną. Jest ona wykorzystywana między innymi do utwardzania wyrobów. W związku ze szkodliwym działaniem, stosowanie tegoż związku jest w produkcji akcesoriów zakazane na terenie Unii Europejskiej. Jako, że na rynek polski mogą trafić produkty spoza Unii Europejskiej należy sprawdzić dokładnie czy smoczek nie zawiera przypadkiem BPA.

Kolejną kwestią jest użyty materiał. Smoczki tak naprawdę są wykonywane z dwóch materiałów. Jest to silikon bądź też lateks. Coraz więcej osób preferuje silikonowe modele. Są one twardsze, trudniej je przegryźć, a do tego nie ulegają odkształceniom. Z kolei smoczki wykonane z lateksu są miękkie oraz niestety można je łatwo uszkodzić. Najczęściej do uszkodzenia dochodzi poprzez rozgryzienie.

Konstrukcja oraz rozmiar

Aby móc zminimalizować ryzyko pojawienia się wady zgryzu, jak i także innych problemów, musimy wziąć pod uwagę jego odpowiednią konstrukcję. Najlepiej wybrać taki model, który będzie odpowiednio wyprofilowany. Świetnym przykładem jest smoczek anatomiczny. Jego charakterystyczną cechą jest materiał przy tarczce znacznie cieńszy, a końcówka jest bardzo specyficznie wygięta oraz większa. Polecane są także dynamiczne smoczki, które są symetryczne. Przypominają one brodawkę. Pracują one tak jak brodawka podczas ssania. Dzięki temu nie zaburzają odruchu naturalnego ssania, a co za tym idzie – nie zniechęcają sobą do piersi.

Nie tylko główka, ale także tarcza ma spore znaczenie. Powinna być wyprofilowana właściwie – tak, aby móc dziecku zapewnić swobodę podczas oddychania przez nos. Przy tym niezwykle ważne są otwory w tarczce, które w żadnym wypadku nie ograniczają przepływu powietrza. Zapobiegają one podrażnieniom skóry delikatnej maluszka.

Oczywiście musimy także zadbać o rozmiar dopasowany do wieku naszego dziecka. Producenci smoczków produkując modele przeróżnej wielkości. Wszystko po to, aby dostosować ją do wieku maluszka. Najlepiej będzie wybierać akcesoria z takich wiekowych kategorii jak: 0-3 miesięcy, 3-6 miesięcy czy też 6-18 miesięcy.

 

Jaki smoczek wybrać?

Po co naszemu dziecku smoczek?

Smoczki dla dzieci ze sklepu internetowego są między innymi po to, aby im pomóc w zaspokojeniu bardzo silnego odruchu ssania. Są dzieci, które mają tę potrzebę bardzo silną i nie da się jej zaspokoić jedynie piersią. Smoczek pomaga także w opanowaniu frustracji, emocji, zasypianiu, jak i także wyciszeniu. Wiemy, że nie ma to jak ramiona rodziców, ale czasami rodzice mają także inne obowiązki.

Bardzo ciekawe jest to, że smoczki zalecane są wcześniakom oraz także dzieciom z przeróżnymi problemami. Ułatwia on na pewno przetrwane medycznych procedur, pomaga się odciąć od świata zewnętrznego pełnego bodźców, a do tego ćwiczy mięśnie oraz umiejętności, które to są potrzebne, gdy dziecko zaczyna ssać pierś matki.

Czy smoczek może się okazać źródłem problemów?

Jednak nie będziemy zaprzeczać temu, że smoczki mogą być powodem wielu problemów. Mamy tutaj na myśli zdrowie zębów, wymowę czy też zgryz. Jednak, to nie smoczek jest źródłem kłopotów, a sam sposób, w który był używany. Chodzi o to, że smoczek podawany za często, a w zasadzie wtykany do buzi dziecka cały czas, do tego niewymieniany oraz źle dobrany pod względem rozmiaru może się okazać problemem. Jeśli powyższych błędów będziemy unikać, to smoczek nie wyrządzi naszemu dziecku absolutnie krzywdy. Może za to pomóc maluszkowi.

Wybór uspokajającego smoczka dla dziecka nie jest wcale taki prosty. Rynek oferuje naprawdę wiele opcji a smoczki się różnią nie tylko samym rozmiarem (należy koniecznie wybrać taki, który będzie w pełni zgodny z wiekiem dziecka, nie kupujemy smoczków na wyrost ani też nie używamy zbyt małych).

Na półkach sklepowych znajdziemy smoczki w przeróżnych kolorach oraz w przeróżnych wzorach. Będą się różniły kształtem samej tarczy (ważne, aby w żaden sposób nie uciskała ona nosa bez względu czy będzie eliptyczna, okrągła czy też w kształcie kwiatka lub motylka). Jedne posiadały będą uchwyt, a inne nie. Część wyposażona będzie w pudełeczko, a część będzie miała bardzo sprytne wieczko, które się zatrzaśnie, gdy smoczek spadnie zapobiegając samemu zabrudzeniu. Różnice zaobserwujemy także w ilości oraz w rozmiarze wentylacyjnych otworów w tarczy. Muszą one być. Im jest ich więcej i im są one większe tym lepiej. Znajdziemy także smoczki otoczone tak zwanymi “sensorycznymi perłami”, które to mają imitować sutkową brodawkę matki. Jednak różnice najistotniejsze dotyczą “gumki”. Na pewno pediatra pomoże nam w wyborze idealnego smoczka.

 

Smoczek – do czego służy?

Smoczek pełni wiele funkcji w życiu małego dziecka. Przede wszystkim zaspokaja jego silny odruch ssania. Najczęściej korzystają z niego maluchy, które nie mogą zaspokoić się wyłącznie piersią mamy. Smoczek pomaga im opanować emocje i frustracje, wyciszyć się, a także zasnąć. To alternatywa dla zajętych rąk rodziców, którzy w danej chwili nie mogą przytulić swojej najmniejszej pociechy.

Istotne jest to, iż smoczek jest często zalecany wcześniakom oraz dzieciom zmagającym się z różnymi problemami. Pozwala on przetrwać im wszelkie procedury medyczne i odciąć od zewnętrznego świata wypełnionego wszelkimi bodźcami, jak również ćwiczy mięśnie wraz z umiejętnościami, gdy maluch rozpocznie ssać pierś mamy. Bardzo ważne jest, aby regularnie je czyścić.

Oferta smoczków na rynku

Obecnie na rynku jest dostępna szeroka oferta różnych smoczków. Te produkty różnią się głownie rozmiarem. Należy go dopasowywać adekwatnie do bieżącego wieku dziecka. Wszelkie informacje od producenta są umieszczone na opakowaniu. Następną różnicą wpływającą na różnorodność tego produktu są kolory i wzory. Tarcza smoczka nie może uciskać nosa. Jeszcze inne są z uchwytem bądź nie. Niektóre jeszcze są wyposażone w specjalne pudełeczko albo wieczko, które po zatrzaśnięciu się sprawia, iż smoczek po upadnięciu nie zabrudzi się. Ponadto im więcej jest otworów wentylacyjnych w tarczy, tym lepiej.

Smoczki – podział


Smoczki przede wszystkim dzielą się na:

  • silikonowe – posiadają bezbarwną gumkę, która jest bezsmakowa, bezwonna, nie odkształca się dzięki swojej trwałości,
  • lateksowe, kauczukowe – są brązowe. Przede wszystkim są one bezpieczne, miękkie, kształtem przypominają sutek mamy, ale cechują się charakterystycznym smakiem i zapachem.

Lateksowe smoczki szybko zużywają się oraz rozciągają i odkształcają. Po upływie czasu gumka staje się matowa i mniej estetyczna.

Ze względu na kształt gumki głownie można wyróżnić smoczki:

  • okrągłe – gumka przypomina żarówkę,
  • płaskie/symetryczne – są spłaszczone po obu stronach,
  • anatomiczne (ortodontyczne) – kształtem przypominają sutek mamy; są odrobinę wypukłe z góry, a płaskie od spodu.
  • dynamiczne – ich zadaniem jest prowokowanie naturalnego sposobu ssania. Rozciągają się one i kurczą, przez co imitują “zachowanie naturalnej piersi” podczas karmienia.

Dopasowują się do indywidualnego rytmu ssania malucha. Przez to smoczek nie zaburza prawidłowego odruchu i nie przeszkadza podczas karmienia piersią.